אזהרה בהוצאה לפועל

נפתח נגדך תיק הוצאה לפועל ואינך יכול לשלם את מלוא החוב בבת אחת? חושש שעקב כך, יבואו לעקל אצלך בבית? מבקש לפרוס את החוב בהוצאה לפועל וחושש שמדובר בפרוצדורה ארוכה ויקרה?

חייב אשר נפתח נגדו תיק בהוצאה לפועל, זכאי על-פי חוק לקבל הודעה על כך. הודעה זו נקראת אזהרה. האזהרה בהוצאה לפועל אכן מזהירה את החייב כי קיים כנגדו חוב כספי וכי עליו להסדירו בתוך 20 ימים ממועד שקיבל את האזהרה. חייב שלא מסדיר את חובו או לא מגיש בקשת התנגדות בתיק הוצאה לפועל של שטרות, מוצא עצמו חשוף להליכים מגוונים שהחוק מתיר לזוכה לנקוט כנגדו.

לעיתים, חייב כזה מכיר בחובו אולם לא מסוגל לפרוע את החוב מיידית. לעיתים החייב משתוקק לפרוס את חובו אולם איננו יודע כיצד לעשות זאת, או חושש שאם יסתייע בעורך דין יאלץ לשלם שכר טרחה גבוה. חשוב לדעת כי חוק ההוצאה לפועל מקנה למנהל בתי המשפט הזכות לקבוע כללים בדבר הוראות לתשלום חובות פסוקים. בתמצית, נאמר, כי מנהל בתי המשפט רשאי לקבוע שיעורים, מועדים ותנאים לתשלום חוב בהוצאה לפועל.

ואכן, על גבי אזהרה שמקבל חייב, מופיעה במקרים רבים, בתחתית הצו, הודעה לחייב כי במידה ואינו יכול לעמוד בתשלום מלוא החוב, עליו לשלם את חובו בתשלומים חודשיים בגובה שנקוב באזהרה. באופן זה למעשה, ניתן לחייב, ללא צורך בפנייה כלשהי ובבקשה מיוחדת, צו תשלומים. כלומר, פריסה של החוב הגבוה לתשלומים חודשיים נמוכים משמעותית. ככל שהחייב איננו יכול לעמוד בפירעון כל החוב מיידית והפריסה הקבועה באזהרה מקובלת עליו, כל שעליו לעשות הוא לפנות ללשכת ההוצאה לפועל ולבקש שוברי תשלום.

חשוב לזכור לפנות ללשכת ההוצל"פ באופן מיידי, לצורך קבלת שוברי התשלום ולשלם את התשלום הראשון בתוך תקופת 20 הימים ממועד שהחייב קיבל את האזהרה. באופן זה נחסמת הדרך לזוכה מלנקוט בפעולות שונות כנגד החייב ובמקרים רבים, רשם ההוצאה לפועל לא יאפשר לנקוט בפעולות מבצעיות כל עוד החייב עומד בתשלומים במועדם ובמלואם. באופן זה, החייב גם חסך כסף וזמן הכרוך בעריכת והגשת בקשות ותצהירים בהוצאה לפועל וגם מנע מעצמו, קרוב לוודאי, אי נעימויות גדולות כתוצאה מהליכים שונים שעלולים היו להינקט נגדו.

לסיכום, חשוב וכדאי לעיין היטב במסמך משפטי שמקבלים. לקרוא בעיון את האזהרה ולהבין את האמור בה. לקבל ייעוץ משפטי בדחיפות בכל מקרה שמשהו לא ברור או קיים איזה ספק בדבר נכונות החוב, היקפו וכדומה. למועדי הזמן ישנה חשיבות רבה מאוד בהליכי הוצאה לפועל. לכן בכל מקרה של ספק, כדאי למהר ולקבל ייעוץ משפטי מעורך דין הבקי בתחום ההוצאה לפועל, בטרם יחלפו 20 הימים הנקובים באזהרה.

בהצלחה.

כל הכתוב לעיל הינו מידע כללי בלבד. אין לראות בו ייעוץ משפטי ואין להסתמך עליו.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות