ביטול הגבלות לחייבים

מצב בו אדם אינו רשאי לעשות בחשבון הבנק שלו כרצונו, וידיו כבולות בשל אכיפה מנהלית של הבנק הנו סיטואציית חיים לא פשוטה ומורכבת. במקרה כגון זה נדרש האדם להתמודד עם בעיה כלכלית, עסקית וחברתית. מהו לקוח מוגבל והאם קיימת אפשרות לבטל מצב זה? במאמר הבא.

עורכי דין המתמחים בנושאים של הוצאה לפועל מכירים מקרוב את תחושת חוסר האונים של לקוח מוגבל, אדם אשר מצא עצמו עומד מול מציאות עגומה בו שקים שהפקיד ללא כיסוי, לא כובדו. ישאל האזרח- האם בכל מצב בו המחאה אינה יכולה לבוא לידי פירעון מדובר בלקוח מוגבל? ברור שלא. כאשר לקוח בנק המחזיק בחשבון בנק שלא יכול היה לכבד חמישה שקים, הרי מדובר במצב בו מחויב הבנק (בהתאם לזכות החוקית של בעל החשבון) להודיע ללקוח על מצבו לפני שינקוט באמצעים.

מהו לקוח מוגבל?
לקוח בנק אשר לא הצליח להסדיר את ענייניו וצבר עשרה שקים ללא כיסוי נכנס אוטומטית לרשימת המאגרים הכלליים המודיעים עליו כחייב. מרגע זה הבנק מפרסם את זהותו באתר בנק ישראל כבעל חשבון מוגבל. זאת ועוד, מאותו רגע אין הוא רשאי לעשות שימוש בשקים של חשבון הבנק שלו ויתרה מכך, אין הוא רשאי לפתוח חשבון בנק חדש או לעשות שימוש בחשבון שקים אחר. חשוב לציין כי אין הבנק רשאי לעשות שימוש בשקים עליהם חתם הלקוח לפני התאריך בו שונה הסטאטוס שלו ללקוח חייב.

משום שתקופת ההגבלה נחשבת ארוכה: שנה עד שלוש שנים, יכול לקוח מוגבל לנסות כוחו ולבטל את ההגבלות. מוטב לו להיעזר בעו"ד הוצאה לפועל משום שבמרבית המקרים לקוח מוגבל הוא פועל יוצא של חוב הוצל"פ והנושאים כרוכים אלה באלה בכל מקרה. לקוח מוגבל אינו חייב להיות בעל החשבון הבלעדי. קיימים מצבים בהם כמה שותפים נקלעו למצב בו אחד מהם שילם בשקים ללא כיסוי. במקרה זה ייחשבו כולם חייבים מוגבלים (מעמד זה אינו חל על מורשה חתימה).

מה לגבי חשבון מעוקל?
לא אחת עומד חייב מוגבל מול חשבון בנק שעוקל על ידי ההוצאה לפועל. במקרה זה לא ניתן למשוך כסף מהחשבון ולבצע בקשה להוראת קבע או תשלום שק, אלא אם קיימת יתרה שהיא גבוהה מהסכום בגינו עוקל החשבון. ניתן לסייע במצבים כגון אלה ולעכב את ההתנהלות האוטומטית של משרד ההוצאה לפועל כנגד לקוח מוגבל.

אין ספק כי מדובר בעסק ביש. התקדמות עסקית וכלכלית קשה לביצוע כאשר חשבון הבנק הופך לחשבון מוגבל. מה גם שמדובר בכתם משמעותי חברתי. לקוח מוגבל נאלץ להתמודד מול הבנק ובמקרים רבים מול הוצל"פ כשהוא חסר אונים, אך לא בכל מקרה. תיתכן אפשרות לעיכוב פעולת העיקול ולעיכוב תהליך הפיכת החשבון למוגבל. ניתן לבטל הגבלות לחייבים במקרים מסוימים.

רוצים לגלות ולדעת עוד? לחצו כאן

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות