גביית שיקים חוזרים

שיקים חוזרים מעמידים את האדם שהפקיד אותם במצב לא נעים. לא פעם מדובר בטעות אולם לעתים קרובות מדי הצ'קים חוזרים משום שאין להם כיסוי בחשבון הבנק של האדם שמסר את הצ'ק. במילים אחרות, אדם מסר צ'ק תמורת סחורה או שרות למרות שבחשבונו לא היה די כסף עבור השרות. בין אם מוסר הצ'ק הוא נוכל ובין אם הוא נקלע בתום לב לבעיות כלכליות, בעל הצ'ק זכאי לקבל את הכסף המגיע לו עבור הסחורה או השרות שסיפק ולכן החוק עומד לטובתו לצורך גביית השיקים שחזרו.

איך ניתן לגבות שיקים חוזרים?
לפעמים בעל הצ'ק יכול לסגור את העניין מול מי שמסר לו את הצ'ק, אך למרבה הצער ישנם חייבים רבים שאינם מעוניינים או יכולים לשלם את חובם ולכן אין ברירה אלא לפנות לאפיק המשפטי. בשלב ראשון ניתן להסתייע בעורך דין הוצאה לפועל ולשלוח לחייב מכתב התראה שעליו לשלם את החוב ואם לא יעשה כן יינקטו כנגדו הליכים משפטיים. ישנם חייבים שמכתב ההתראה משפיע עליהם ואינם רוצים להסתבך עם ההוצאה לפועל אך לא תמיד זה עוזר. כמו כן מומלץ להתייעץ עם עורך הדין לגבי כדאיות שליחת המכתב כדי למנוע מצב שבו החייב מעביר נכסים שבבעלותו לבעלות חברים וקרובים מחשש שיוטל עליהם עיקול. לאחר שהפעולות הנ"ל לא עזרו זה הזמן לפנות להוצאה לפועל.

הליך גביית שיקים בהוצאה לפועל
גביית צ'קים בהוצאה לפועל מתבצעת בעקבות הגשת בקשה לביצוע שטר. הגשת הבקשה מצריכה תשלום אגרה וכן צירוף הצ'ק המקורי ופרטי החייב (במקרים מסוימים). זה המקום לציין שישנה אפשרות למסלול מקוצר לגביית הצ'קים בתנאי שסכומם אינו עולה על 10,000. אם רוצים לפנות למסלול המקוצר יש לציין זאת בהגשת הבקשה. לאחר הגשת בקשה לביצוע שטר לשכת ההוצאה לפועל ממציאה לחייב אזהרה שעליו לשלם את החוב תוך 20 ימים בטרם יינקטו כנגדו הליכים משפטיים. אם החייב לא הסדיר את חובו בפרק זמן זה ניתן להטיל עליו סנקציות כמו עיקולים משכורת, עיקול חשבון בנק, הגבלת יציאה מהארץ, עיקול רכוש ואף פקודת מאסר.

המסלול המקוצר מהווה יתרון בכך שהוא מערב את הזוכה בצורה מינימלית בלבד ועובדי ההוצאה לפועל הם אלה העושים את מרב העבודה בגביית החוב. אולם הוא פחות יעיל כנגד נוכלים וכדאי להתייעץ עם עורך דין אודות כדאיות הפנייה למסלול זה. כמו כן לא ניתן לפנות למסלול זה אם החייב נמצא בהליך של איחוד תיקים או חייב מוגבל באמצעים.

אם נתקעתם עם שיקים חוזרים אל לכם להתייאש. להוצאה לפועל ישנן סמכויות המאפשרות לגבות את החוב בצורה יעילה. לעתים די בהטלת עיקול על חשבון הבנק או משכורתו של החייב כדי להוציא את הכסף מהחייב. בעזרת עורך דין טוב המנוסה בגביית צ'קים חוזרים ניתן להפוך את פיסת הנייר שלא זכתה לכבוד מהבנק לכסף מזומן.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות