דעה על הלוואות גישור במצב של כונס נכסים

מהו "מצב" כונס נכסים?
כאשר חובותיו של אדם גדולים, ואין ביכולתו לפרוע אותם, נוהגים נושיו לפתוח נגדו תיק בהוצאה לפועל. במקרים מסוימים מחליט ראש ההוצאה לפועל למנות כונס נכסים לכל נכסיו של החייב. תפקידו של כונס הנכסים הוא להעריך את שווים, ולמוכרם לכל המרבה במחיר, כדי לכסות את החובות.

הבעיה העיקרית של החייב
מצב של כונס נכסים, הוא התחנה האחרונה. חשבונות הבנק של החייב מוגבלים, חלק מרכושו מעוקל, מוטלות עליו הגבלות קשות, והדרך להיחלץ ממצב זה היא כמעט בלתי אפשרית. הלוואות גישור, שבנקים מוכנים להעניק, אינן רלבנטיות במקרה כזה. אף בנק לא ילווה כספים ללקוח שלו, אם הוא נמצא במצב של כינוס נכסים. לא רק שאין היגיון בפעולה עסקית שכזו, היא אף מנוגדת על פי חוק. אם יש לחייב בני משפחה או חברים קרובים, שמוכנים להסתכן ולהלוות לו סכומים גבוהים, מתוך אמונה בו וביכולתו להחזיר להם את חובותיהם – יש לו תקווה. אך במצב של כונס נכסים יקשה על החייב למצוא חברים שכאלה, אפילו לא בני משפחה.

החלק הכואב ביותר – הבית, או הדירה
הנכס הנפוץ ביותר הנמצא ברשותו של החייב הוא ביתו. במצב של כונס נכסים נכלל הבית בתוך רשימת הנכסים המיועדים למכירה, והחייב נמצא במצב, שבו עליו לפנות את עצמו ואת בני משפחתו ממקום מגוריהם. זהו מצב קשה ביותר. הגעה למצב של כונס נכסים נובעת לרוב מחוסר יכולת לעמוד בתשלומי המשכנתא.

למעשה, במצב זה עומדות בפני החייב שתי אפשרויות:
הראשונה, עומדים לרשותו שלושה חודשים, שבהם הוא יכול לנסות לגייס כספים לכיסוי חובותיו, ולהציל בכך את ביתו. כמובן, יש לזכור, שחובות אלה מלווים בהוצאות ריבית, שכר טרחה, הצמדה למדד וכדומה. אם יכול החייב לפרוע מחצית מחובו, והוא מצליח לשכנע את רשם ההוצאה לפועל, שיוכל לכסות את יתרת חובו בזמן קצר, מוענקים לו שישה חודשים נוספים לכיסוי החוב. לצד העובדה, שיכולת כזו כמעט בלתי אפשרית במצב של כינוס נכסים, יש לזכור, שאם החייב אינו עומד בתשלומים בתקופת החסד, שהוענקה לו, יכול הנושה, שהוא בדרך כלל הבנקים, לדרוש את מכירת הנכס באופן מיידי. כאשר מדובר בתשלומי משכנתא, מומלץ מאוד לנסות להגיע לפריסת תשלומי המשכנתא בהסכם עם הבנק, לפני שמגיעים לכונס הנכסים.

השנייה, הלוואת גישור. מעטים מאוד הם הגופים הכלכליים, שמוכנים להעניק הלוואות גישור במצב של כונס נכסים. חשוב לדעת, שלפני שפונים לגופים מסוג זה המציעים הלוואות גישור, יש לברר היטב מי עומד מאחוריהם, ובאילו תנאים ניתנות הלוואות גישור אלה. לרוב, גופים אלה שייכים באופן כזה או אחר לשוק האפור, וכפי שידוע, אי עמידה בתשלומים לבעלי חוב בשוק האפור עלולה להיות מסוכנת. במצב שלאחר ייאוש כגון זה, עדיין יש מקום להפעיל שיקול דעת ולחשוב היטב על האפשרות למכור את הנכס, כדי לכסות חלק מהחוב או את כולו. אכן, במצב כזה נותר החייב בלא קורת גג לו ולמשפחתו, אך עשוי להישאר בידיו סכום כסף מסוים ממכירת הנכס, אם נמכר בסכום הגבוה מסכומי החייב, והדבר עשוי לאפשר לו ולמשפחתו שיקום מחדש.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות