המשמעויות של חייב מוגבל באמצעים

כאשר אדם נקלע לחובות בהוצאה לפועל, ומתנהלים נגדו מספר של תיקי הוצאה לפועל, במקביל,  עומדות בפניו מספר אפשרויות פעולה. בין האפשרויות, קיימת לחייב האופציה לבקש שיכריזו עליו חייב מוגבל באמצעים. חייב מוגבל באמצעים, כשמו כן הוא:  זהו אדם שחייב כספים לנושים שונים בהוצאה לפועל והוא איננו מסוגל לפרוע את כל החובות באופן מיידי ועד לפרק של 4 שנים (תלוי בגובה החובות). במסגרת ההכרזה על חייב מוגבל באמצעים, מאחדים את כל תיקי ההוצאה לפועל שנפתחו לחייב. רשם ההוצאה לפועל בוחן את יכולת התשלום החודשית של החייב וקובע לו צו תשלומים חודשי. תשלום הצו מדי חודש מהווה את החובה הבסיסית של החייב מרגע מתן הצו ואילך.  אי עמידה בתשלומים, עלולה להביא לפירוק תיק האיחוד תוך הותרת ההגבלות שהוטלו על החייב.

מה המשמעות של חייב מוגבל באמצעים?
בדרך כלל אנשים המוכרזים כחייבים מוגבלים באמצעים הם כאלה שבאמת אין להם את האפשרות הכלכלית לעמוד בהחזר חודשי גבוה של החוב, כפי שמתבקש למשל באיחוד תיקים. רשם ההוצאה לפועל קובע עבור החייב, מהו הסכום החודשי שעליו לשלם. סכום ההחזר החודשי נקבע בהתאם ליכולתו הכלכלית של החייב ולאחר בדיקה מקיפה של כל נכסיו והונו. בדרך כלל, צו התשלומים שיוטל על חייב שמוכרז מוגבל באמצעים, יהיה נמוך יותר משמעותית, מהצו המוטל על חייב באיחוד תיקים.

היתרון הגדול לחייב בהכרזתו מוגבל באמצעים, הוא בכך שבדרך כלל, כל עוד עומד החייב בתשלום הצו מדי חודש, לא ינקטו נגדו הליכי עיקול חשבון בנק, עיקול משכורת ובאופן זה, הוא יכול לנסות לשקם את חייו ולהחזיר את החוב לאט לאט לפי יכולתו, מבלי לחשוש שיינקטו נגדו הליכים שמשבשים את חייו ועלולים להרתיע מעסיקים מלהמשיך ולהעסיק אדם כזה שמצטייר כבעייתי ולעיתים נאלץ להעדר מעבודתו בשל סידורים הנוגעים לחובותיו . מצד שני כשאדם מוכרז כחייב מוגבל באמצעים זה מצב שיכול להימשך שנים רבות כיוון שהחוב יכול להיות עצום וההחזר החודשי מזערי לעומתו. במהלך כל השנים הללו החייב ייאלץ לחיות במסגרת ההגבלות המוטלות עליו כמוגבל באמצעים.

מהן ההגבלות על חייב מוגבל באמצעים?
חייב מוגבל נהנה מהחזר חודשי נמוך של החוב ומהגנה ניכרת מפני הנושים. עם זאת חלות עליו מספר הגבלות כל עוד הוא נמצא במעמד זה:

  • הגבלת יציאה מהארץ – על חייב מוגבל באמצעים חל צו עיכוב יציאה מהארץ כך שיהא עליו לקבל אישור מיוחד בכדי לצאת מגבולות הארץ.
  • הכרזה כלקוח מוגבל – חייב מוגבל באמצעים נחשב כלקוח מוגבל חמור בבנק. המשמעות היא שמוטלות עליו הגבלות שונות, כגון איסור לפתוח חשבון, איסור להשתמש בפנקסי שקים, בכרטיסי אשראי.
  • מאגר חייבים מוגבלים – רישום פרטי החייב במרשם של חייבים מוגבלים באמצעים אשר פתוח לעיון הציבור. מטרת המרשם להזהיר את הציבור מהתקשרות עסקית עם מי שהוא חייב מובל באמצעים.
  • הקמת תאגיד – אסור לחייב מוגבל באמצעים להקים תאגיד, להיות מנהל ו\או בעל עניין בתאגיד כלשהו, אלא באישור של רשם ההוצאה לפועל.

מעמד של חייב מוגבל באמצעים יכול להיות פתרון מצוין למי שההליך מתאים עבורו, אולם, עלול להיות בעייתי מאוד ומגביל מאוד לחייבים אחרים.  חשוב ביותר להתייעץ עם עו"ד בקי בהוצאה לפועל, לפני שאתה מגיש בקשה בהוצאה לפועל.  לפני הגשת בקשה, אתה יכול לשמוע את כל היתרונות והחסרונות ולשקול את כל האופציות שקיימות עבורך. בנוסף, תקבל חוות דעת חשובה כיצד לפנות בבקשה המתאימה באופן שיגדיל מאוד את סיכויי בקשתך להתקבל.

אל תטעה להגיש תחילה בקשות להוצאה לפועל ללא יעוץ משפטי ולרוץ לקבל ייעוץ רק לאחר שרשם ההוצל"פ דחה אותך.  אז כבר קשה הרבה יותר לתקן את מה שאולי קלקלת.

עכשיו הזמן לעורך דין מומחה להוצאה לפועל.

התקשר אלי עכשיו, לשיחה מיידית – 052-2954400.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות