מהו חייב מוגבל באמצעים?

ישנם אנשים אשר שלא מרצונם נקלעו למצב של חובות כלפי מספר אנשים ו\או גופים ונפתחו נגדם תיקים בהוצאה לפועל. כל עוד התיקים הללו מנוהלים בנפרד כל אחד מהנושים יכול לנקוט בהליכים משפטיים על פי החוק לגביית החוב לרבות עיקולים ועונשי מאסר, מה שעשוי להפוך את חייו של החייב לבלתי נסבלים. לכן יכול החייב לבקש מההוצאה לפועל לעשות איחוד תיקים וכך כל התיקים ינוהלו בצורה מסודרת תחת מסגרת אחת. הבעיה היא שתהליך איחוד תיקים מצריך מהחייב לשלם בכל חודש 3% מהסכום הכולל של כל החובות, וחייבים רבים אינם יכולים לעמוד בכך. במקרה כזה יוכל החייב לבקש שיכירו בו כחייב מוגבל באמצעים, או לחילופין יכול ראש ההוצאה לפועל להכריז עליו מדעת עצמו כחייב מוגבל באמצעים.

מהו חייב מוגבל באמצעים?
חייב מוגבל באמצעים הוא חייב שאמצעיו הכספיים אינם מספיקים כדי לכסות את חובותיו בפרק זמן של 4 שנים. במקרה זה החוק מאפשר לו לפרוס את חובו לתשלומים ארוכים יותר לפי שיקול דעתו של ראש ההוצאה לפועל ובהתאם ליכולותיו הכלכליות, בשונה מאיחוד תיקים שבו גובה התשלום קבוע ועומד על 3% מסך החובות. ראש ההוצאה לפועל אינו מתחשב בגובה החוב של חייב מוגבל אלא רק באמצעיו הכלכליים ויכול לקבוע לו גם תשלומים חודשיים של 100 ש"ח אם הוא רואה לנכון.

היתרונות והחסרונות של חייב מוגבל באמצעים
כאשר מכריזים על חייב כמוגבל באמצעים יש בכך עבורו משום הקלה משמעותית שכן המשמעות היא בדרך כלל עיכוב כל ההליכים המשפטיים נגדו על ידי הנושים. החייב יכול להמשיך בשגרת חייו בשקט תוך תשלום החוב לאט לאט לפי יכולתו.

אולם בתהליך זה יש גם חיסרון גדול משום שעל החייב מוטלות הגבלות שונות כל עוד הוא מוכרז כמוגבל באמצעים. ההגבלות הללו כוללות עיכוב יציאה מהארץ, איסור על שימוש בכרטיסי אשראי, איסור לעמוד בראש תאגיד או להיות בעל עניין בתאגיד והגבלות בחשבון הבנק שלו הכוללות איסור לפתוח חשבון בנק חדש וחוסר יכולת להשתמש בהמחאות. מכיוון שחייב מוגבל באמצעים משלם רק חלק קטן מהחוב מדי חודש הוא יכול להישאר במצב הזה שנים רבות ואפילו לכל חייו עם כל המשמעויות הנלוות לכך. מצד שני ההכרזה על חייב מוגבל היא הפיכה וניתן לבטל אותה בכל עת אם למשל החייב פרע את החוב או הגיע להסדר עם הנושים, או לחילופין החליט לפנות לתהליך של פשיטת רגל.

הפתרון של חייב מוגבל באמצעים יכול להתאים לחייבים רבים שחובם גדול מחד ויכולותיהם הכספיות נמוכות מאידך, אולם יש לבחון את האפשרות הזו בכובד ראש אל מול החלופות ובעיקר למול פשיטת רגל. תפקידו של עורך דין מומחה להוצאה לפועל במקרה זה היא לסייע לחייב לקבל החלטה על אפיק הפעולה ולהגיש את הבקשה בצורה שתמקסם את הסיכוי שראש ההוצאה לפועל ייענה לבקשתו.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות