מה עושים עם חשבון בנק מוגבל?

חשבון בנק מוגבל הוא מצב שבו הבנק מגביל את חשבונו של אדם ואף את האדם עצמו מלבצע פעולות שונות כגון פתיחת חשבון נוסף ושימוש בצ'קים. המקרים הנפוצים של הגבלת חשבון בנק הם צ'קים חוזרים וחוב בהוצאה לפועל. על פי החוק, אם לאדם חזרו 10 צ'קים ומעלה בתוך תקופה של 12 חודשים עם הפרש של לפחות 15 יום בין חזרתו של השיק הראשון לאחרון, חשבונו הופך למוגבל. במקרה אחר, כאשר מכריזים על חייב בהוצאה לפועל כחייב מוגבל באמצעים או פושט רגל גם אז חשבון הבנק שלו מוגבל.

אם נקלעת למצב שחשבונך הוגבל או עומד להפוך לכזה כדאי שתדע כיצד לפעול מכיוון שלמהירות התגובה ישנה חשיבות גדולה.

כיצד ניתן למנוע הגבלת חשבון בנק?
לפי החוק, הבנק מחויב לשלוח אליך התראה לאחר שחמישה צ'קים בחשבונך חזרו ולא כובדו. אדם שקיבל התראה כזו יכול להגיב במספר דרכים בכדי למנוע את ההגבלה:
יש להפסיק לתת צ'קים מאותו חשבון באופן מיידי ואם כבר ניתנו צ'קים לנסות למנוע את הפקדתם. למשל, על ידי החלפתם בצ'קים אחרים מחשבון שונה או כל הסדר אחר.
מומלץ מאוד לגשת ולפתוח חשבון חדש מכיוון שאם תוטל הגבלה היא תתייחס רק לחשבון שממנו חזרו הצ'קים. בנקודה זו חשוב לציין שאם חשבון נוסף של אותו אדם יוגבל הוא יהפוך למוגבל חמור ולכן צריך להיזהר עם החשבון החדש. מעתה והלאה כל צ'ק שיינתן יהיה מהחשבון החדש ועדיף להפסיק לחלוטין למשך שנה להשתמש בחשבון הישן. חשוב לדעת שלאחר שהוטלה הגבלה כבר אי אפשר לפתוח חשבון בנק חדש.
אם יש בסיס מוצק לטעון שאחד או יותר מהצ'קים חזרו ללא הצדקה אפשר להגיש ערעור לבית המשפט.
חייב בהוצאה לפועל שיודע שעומדים להכריז עליו כחייב מוגבל וכתוצאה מכך יקבל מעמד בבנק של חייב מוגבל חמור ורוצה למנוע זאת, יכול  לנסות להגיע להסדר עם נושיו או לכל הפחות לפנות להליך של איחוד תיקים (לא חייב מוגבל באמצעים). פתיחת חשבון בנק נוסף לא תעזור במקרה זה כיוון שגם עליו תוטל ההגבלה.
 

מה אפשר לעשות לאחר שהחשבון הוגבל?
חייב בהוצאה לפועל או כל אדם שחשבונו הוגבל יוכל לנסות לפנות לבנק ולשכנעו לבטל את ההגבלה. כמו כן ניתן לערער בבית המשפט על צ'קים שחזרו. צריך להיזהר שלא להפוך ללקוח מוגבל חמור, מה שיכול לקרות אם תתרחש הגבלה נוספת בחשבון אחר או באותו חשבון שהוגבל בתום תקופת ההגבלה. חשוב לציין שבעוד הגבלה רגילה בחשבון שחזרו בו 10 צ'קים נמשכת שנה אחת על חייב בהוצאה לפועל ההגבלה יכולה להימשך עד חמש שנים.

הגבלת חשבון בנק יכולה להעיב על חייו של אדם ולפגוע קשות במוניטין שלו. עם זאת ישנן דרכים שונות לפעול בנושא וכמו בהרבה דברים גם כאן יש לבחון כל מקרה לגופו ולראות כיצד ניתן למנוע או לבטל את ההגבלה. התייעצות עם עורך דין מומחה ומנוסה להוצאה לפועל וביטול הגבלות היא נקודת המפתח לפעולה נכונה בהגבלת חשבון בנק.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות