סיוע בגבייה לזוכים בהוצאה לפועל

בלא מעט מקרים הליכי הוצאה לפועל מהווים את המוצא היחיד הנותר בידיו של זוכה על מנת לגבות חוב כספי מאדם או מגוף מסוים. בין אם החוב מבוסס על פסק דין ובין אם הוא מבוסס על מסמך או על שטר כספי, פתיחת תיק בהוצאה לפועל יכולה לעזור לזוכה לגבות את הכסף המגיע לו. אולם הפנייה להוצאה לפועל איננה מסתכמת בדרישה לגביית החוב בלבד והיא מורכבת מהליכים שונים בהם יכול הזוכה לנקוט כנגד החייב.

מהו השלב הראשון בהליך הגביה בהוצאה לפועל?
לאחר פתיחת התיק בהוצאה לפועל, לשכת ההוצאה לפועל תשלח מכתב אזהרה לחייב בנוגע לתחילת ההליך. שלב זה הכרחי על מנת ליידע את החייב בדבר פתיחת התיק נגדו על ידי הזוכה. אזהרה זו מעניקה לחייב הזדמנות לשלם לזוכה את חובו בטרם האחרון יפתח כנגדו בהליכים שונים לגביית החוב. החוק מעניק לחייב 30 ימים ממועד מסירת האזהרה להסדיר את חובו בטרם הזוכה יוכל לנקוט נגדו בהליכים באמצעות ההוצאה לפועל. קיימת הבחנה בין מסירה רגילה של האזהרה שיכולה להתבצע גם לעורך דינו של החייב, לבין מסירה מלאה המתבצעת לידיו של החייב או למי מבני ביתו באופן ישיר.

באילו הליכים ניתן לנקוט כנגד החייב?
לאחר פתיחת התיק בהוצאה לפועל, לשכת ההוצאה לפועל תשלח מכתב אזהרה לחייב בנוגע לתחילת ההליך. שלב זה הכרחי על מנת ליידע את החייב בדבר פתיחת התיק נגדו על ידי הזוכה. אזהרה זו מעניקה לחייב הזדמנות לשלם לזוכה את חובו בטרם האחרון יפתח כנגדו בהליכים שונים לגביית החוב. החוק מעניק לחייב 30 ימים ממועד מסירת האזהרה להסדיר את חובו בטרם הזוכה יוכל לנקוט נגדו בהליכים באמצעות ההוצאה לפועל. קיימת הבחנה בין מסירה רגילה של האזהרה שיכולה להתבצע גם לעורך דינו של החייב, לבין מסירה מלאה המתבצעת לידיו של החייב או למי מבני ביתו באופן ישיר.

האם דרושים שירותיו של עורך דין בסיוע גביית החוב?
גביית חובות בהוצל"פ היא הליך משפטי לכל דבר ועניין הטומן בחובו התעסקות בירוקרטית רבה. הליך זה דורש מיומנות ובקיאות בסדרי הדין, בחוק ההוצל"פ ובתקנותיו וכולל, במקרים רבים, דיונים משפטיים בהוצאה לפועל ואף בבית משפט. הליך גביית חובות עשוי להיות מתיש עבור מי שאיננו בקי בו. הליכי הוצאה לפועל אינם מסתיימים כמעט אף פעם בפירעון חוב מיידי של החייב ועל כן מומלץ להסתייע באיש מקצוע הבקי ברזי התהליך. עורך דין מומחה יכול לעזור לזוכה בהפיכת התהליך ליעיל, פשוט ומהיר הרבה יותר. בנוסף לכך, עורך דין הוצאה לפועל יכול לייעץ, לכוון ולהדריך זוכה בנוגע לנקיטה בהליכים מסוימים כנגד החייב, גם אם הזוכה רוצה לבצע אותם בכוחות עצמו.

כפי שראינו, הזוכה מוגדר כך בהוצאה לפועל מעצם פתיחת התיק כנגד החייב עוד בטרם הוא זכה לקבל את כספו. הפנייה להוצאה לפועל מהווה כלי פרקטי לגביית חובות, אך מדובר בהליך מורכב הדורש זמן ומאמצים מהזוכה. חשוב לדעת, שבהוצאה לפועל גם לחייבים יש זכויות והם, לא פעם, מנסים בעזרתם לעכב ולסרבל את ההליך. זוכה שאיננו בקי בהליכי הוצאה לפועל עלול להסתבך בהליכים ולצאת מתוסכל ובלי כספו .פנייה לעורך דין הבקי בתחום עשויה לפשט ולזרז את התהליך ולגבות את החוב גם במקרים בהם מי שאיננו מומחה בתחום יכול לטעות שלא ניתן לגבות. בנוסף, הליכים שמנוהלים ע"י עורך דין הוצאה לפועל יכולים למנוע מהחייב להבריח רכוש, כספים, ציוד וכו', או לעשות כל מיני טריקים שעו"ד שבקי ומומחה בתחום יודע כיצד למנוע ולחסום אותם.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות