עו"ד – עם או בלי… גביית חובות בהוצאה לפועל

לאור הפרסומים המזמינים בעלי חוב של עד עשרת אלפים ₪ לפנות להוצאה לפועל, לגביית החוב ללא עורך דין, חשוב לי להביא לידיעתכם, קוראי הנאמנים, את כל התמונה. אני לא בטוח כי תמהרו לוותר כל כך מהר על שירותי עו"ד שבקי בהוצאה לפועל, אחרי שתקראו את הדברים הבאים:

יש להודות, הרעיון הכללי נכון וראוי – להקל על האזרח שמבקש לגבות חוב קטן יחסית. אולם, במציאות, בעל חוב של עד עשרת אלפים ₪ שיפנה להליך המהיר (כך קרוי הליך הגבייה בהוצאה לפועל ללא עורך דין), יגלה שההליך יעיל רק כשמדובר בחייב "קל גבייה". כלומר, כשהחייב איננו מתחמק מתשלום החוב ושאין בעיה מיוחדת לגבות ממנו את הכסף. למרבה הצער, מרבית החובות בהוצאה לפועל, הגיעו לשם היות והחייב לא שילם. כלומר, יש בעיה לגבות את הכסף ולפיכך לא ניתן לומר שהחייב "קל גבייה".

חייב שאיננו "קל גבייה", לדוגמא, הוא חייב שיש צורך באיתור כתובתו, או חייב שמתחמק מלקבל דברי דואר. הבעיה מחריפה כשמדובר בחייב מתוחכם שמתחמק ומסתתר. יש צורך ביצירתיות בכדי להתחקות אחר פועלו ולהצליח לאתר אותו ו/או רכוש שלו ו/או כספים שלו. כאן כבר אין כל יתרון להליך המהיר ואולי ההפך.

עו"ד הבקי בהוצאה לפועל ידע כיצד לפעול בכדי למצוא נקודות חולשה אצל החייב ויביא למקסימום את אפשרות הגבייה. מערכת ההוצאה לפועל, הגם שמלאה בכוונות טובות, אין באפשרותה להקדיש את הזמן, המרץ והמשאבים, שאולי נחוצים לצורך כך. זו עשויה להיות עבודה קשה. לפעמים דומה לחיפוש מחט בערימת שחת.

בנוסף, יש מי שסבור בטעות שאם יפנה להליך המהיר יחסוך את שכר טרחת עו"ד. אולם, במציאות, שכ"ט עו"ד הרי מצטרף לחוב ולכן החייב משלם אותו ולא בעל החוב (באמצעות מה שקרוי: שכ"ט עו"ד א ושכ"ט עו"ד ב). כך יוצא, שמי שמשתמש בשירותי עו"ד, בדרך כלל, לא רק שנהנה מטיפול מקצועי ואישי אלא אף לא מחסיר מעצמו דבר.

לבסוף, אני מוצא לנכון לציין שתיק הוצל"פ שנפתח בהליך המהיר ולא הצליחו לגבות בו את החוב, מסומן באופן טבעי אצל מביני דבר כ"תיק בעייתי". כעת, יהיה זה יותר קשה כבר לצוות לעצמך עורך דין שיקבל על עצמו את הייצוג, לאחר שההוצאה לפועל לא הצליחה לבצע את הגבייה. יש עורכי דין שעלולים להעדיף ש"לא להכניס ראש בריא למיטה חולה". יוצא, שגם לא זכית ליתרון בניהול הגבייה בהליך המהיר, בהשוואה לניהול הגבייה באמצעות עו"ד, וגם אתה עלול למצוא עצמך בבעיה בהעברת התיק לידי עו"ד פרטי בהמשך. הבעייתיות הנ"ל יכולה לבוא לידי ביטוי בדרישת שכר-טרחה גבוה יותר, בהשוואה, לשכ"ט שהיית יכול לשלם, לו היית פונה לעוה"ד מלכתחילה.

מוגש כחומר למחשבה.

גילוי נאות: הכותב הינו עורך דין בעל משרד עורכי-דין המתמחה בתחום ההוצאה לפועל, חדלות הפירעון ופשיטות רגל.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות