פשיטת רגל מול חייב מוגבל באמצעים

אחת ההתלבטויות הגדולות שבפניהן ניצב חייב בעל חובות גדולים היא כיצד להתמודד עימם. בדרך כלל מול חייב כזה עומדים מספר נושים שכל אחד מהם מנסה בדרכו שלו לגבות את המגיע לו ולחייב לא נותר כמעט אוויר לנשימה. כדי למנוע מצב זה ולעזור לחייב שפעמים רבות נקלע לחובות שלא מרצונו קיימים מסלולים שעוזרים מצד אחד לחייב להתנהל מול הנושים בצורה מסודרת שתתחשב במצבו ומצד שני מאפשרת לזוכים לקבל את המגיע להם ככל הניתן. המסלולים העיקריים הם פשיטת רגל או איחוד תיקים בהוצאה לפועל. חייב שלא עומד בקריטריונים הרגילים לאיחוד תיקים יכול לבקש צו איחוד במסגרת חייב מוגבל באמצעים.

ההבדלים העיקריים בין חייב מוגבל לפשיטת רגל
איחוד תיקים במסגרת חייב מוגבל באמצעים הוא הליך המתבצע בהוצאה לפועל ובו עורכים לחייב חקירת יכולת כלכלית וקובעים לו בהתאם ליכולותיו סכום להחזר חודשי מסך החוב. במקביל מטילים עליו הגבלות מסוימות כמו עיכוב יציאה מהארץ, הגבלת חשבון בנק, איסור על שימוש בכרטיסי חיוב ואיסור לייסד תאגיד. בנוסף פעמים רבות מטילים עיקולים על רכושו כמו עיקול משכורת וחשבון בנק במטרה לתפוס כסף לצורך כיסוי חובותיו.

פשיטת רגל לעומת זאת היא תהליך המתבצע בבית המשפט המחוזי תחת ניהולו של הכונס הרשמי. בכדי שבקשתו של החייב לפשיטת רגל תתקבל עליו להוכיח תום לב בכל הקשור לחובות אליהם נקלע ולדרך פעולתו כולל פירוט מהימן של כל נכסיו. לאחר שבקשתו התקבלה מכריזים על צו כינוס ועורכים בדיקה מקיפה של נכסיו ורכושו של החייב. מרגע שניתן צו כינוס כל תהליך גביית החובות נעשה באמצעות הכונס הרשמי. גם כאן מוטלות על החייב הגבלות בדומה לחייב מוגבל באמצעים וכן קובעים לחייב תשלום חודשי שעליו לשלם לקופת הכינוס. אלא שבניגוד לחייב מוגבל החוב בפשיטת רגל אינו נושא הפרשי הצמדה וריבית. השלב הבא הוא מימוש נכסיו של החייב או הגעה להסדר עם הנושים. סיום התהליך הוא במתן הפטר לחייב הפוטר אותו מכל חובותיו.

היתרונות והחסרונות בכל הליך
ישנן נקודות משותפות בין פושט רגל לחייב מוגבל באמצעים כמו ההגבלות המוטלות עליהם, תשלום חודשי הנקבע להם ואיסור העדפת נושים. עם זאת לכל אחד מהמסלולים קיימים יתרונות וחסרונות מובהקים. ללא ספק היתרון הגדול בפשיטת רגל הוא קבלת הפטר לאחר כארבע שנים ואפילו פחות מכך אם בית המשפט מחליט שאין תועלת לנושים בהמשך התהליך. ההפטר מאפשר לחייב להתחיל דף חדש בחייו הנקי מחובות. פריבילגיה זו אינה ניתנת לחייב מוגבל באמצעים וחובו נמחק רק אם הוא כיסה אותו או הגיע להסדר כלשהו מול הנושים. מצד שני חייב מוגבל אינו חשוף מול הנושים ומול הממסד המשפטי באותה רמה שפושט רגל נחשף. בנוסף כינוס נכסיו ומימושם מותיר אותו לעתים קרובות חסר כל.

אנשים רבים נרתעים מפשיטת רגל בשל הבושה המתלווה לכך, אולם צריך להבין שאם האופציה השנייה היא להישאר לנצח עם החוב עדיף להתמודד עם הבושה והיא גם אינה מחויבת המציאות. אנשים רבים נקלעים לחובות בתום לב ובדיוק עבורם הוקם המסלולים של פשיטת רגל ואיחוד תיקים.

עורכי דין הפטר חובות

בניגוד לתפיסה הרווחת, נפילה לחובות היא חוויה שיכולה לקרות לכל אחד ובכל שלב בחיים. חלק מהחובות אינם נגבים לעולם,


חלקם מגיעים לפתרון בין הנושה לחייב וחלקם נכנסים לתהליך גבייה באמצעות ההוצאה לפועל. מרגע שהחוב נכנס בשעריה, פועלת ההוצאה לפועל במטרה להגביר את ההסתברות להחזר החוב. בכלל זה, בוחנת ההוצאה לפועל את יכולתו של החייב להחזיר את חובותיו ואת האמצעים הכלכליים העומדים לרשותו לשם כך. בין כלל החוקים והתקנות המנחים את ההוצאה לפועל בפעילותה, קיים צו ייחודי שנקרא צו הפטר שבמילים פשוטות, פוטר את החייב מחובותיו. יחד עם זאת, כדי לדעת האם צו ההפטר יכול לחול גם על החוב שלכם, אתם זקוקים לשירותיו של עורך דין הפטר שיבחן את הנושא ואף יקדם אותו מול ההוצאה לפועל.

מה זה צו הפטר ועל מי הוא חל?

צו הפטר הוא תקנה מיוחדת, זמנית, המאפשרת לחייב העומד בתנאי סעיף החוק לקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל. צו ההפטר קובע שחייבים מוגבלים באמצעים,  שהסיכוי לגבות מהם את החוב הוא נמוך מאוד ולא מצדיק את המשך הליכי הגבייה על כל השלכותיו ושאין להם רכוש ממנו ניתן לפרוע את החוב (בהתאם לקבוע בחוק), זכאים להגיש בקשה להפטר חובות בהוצאה לפועל.

תחולת הצו נקבעת על פי קריטריונים ברורים כדוגמת בעלות על נכס, רמת הכנסה וקריטריונים נוספים, שנלקחים בחשבון, ויכולים להצביע על הסיכוי להחזרת החוב. במידה ונקבע שהחייב עומד בתנאי הסף שקובע החוק ונמצא מתאים להיכנס להליך, נפתח הליך הפטר מחובות לאותו חייב. במסגרת הליך הפטר לחייב, תינתן ההזדמנות לנושי החייב להביע דעתם לבקשת החייב למחיקת חובות.  הם יכולים להתנגד ואף רשאים לחקור את החייב בפני רשם ההוצאה לפועל.  בסופו של הליך מסודר, קובע רשם ההוצאה לפועל איזה סכום אם בכלל ישלם החייב ויתרת חובותיו ימחקו.  כלומר, החייב יקבל הפטר חובות בהוצאה לפועל.

כמו בתחומים חוקיים רבים אחרים, גם בתחום ההפטר קיימים מקרים בשטח האפור שבו התמונה היא אינה מובהקת לכאן או לכאן. במקרים אלה יכולים עורכי דין הפטר חובות להטות את הכף לטובת החייב ולשכנע  כי נכון וראוי לתת לחייב הפטר חובות ולסייע לו לסיים את הסבל הנובע מסנקציות ועיקולים של ההוצאה לפועל. מאחר ותחולת הצו תלויה גם בניואנסים משפטיים קטנים וישנה בהחלט אפשרות להחלת הצו גם במקרים שאינם מובהקים, חשוב מאוד להצטייד בשירותיו של עורך דין הפטר מקצועי שיקדם עבורכם את המהלך במהירות האפשרית.

משרד עורכי דין ונוטריון רום קובי מתמחה בליווי, ייעוץ וייצוג חייבים בהוצאה לפועל. לרשות המשרד צוות של עורכי דין הפטר עם רקורד מרשים של הצלחות בקידום מהלכי הפטר מלאים עבור לקוחות המשרד. כשהלחץ גובר והאור אינו מופיע בקצה המנהרה, צרו קשר בטלפון 052-2954400 ותנו לנו לעזור לכם להשתחרר מהחוב.

תפריט נגישות